o Projekcie ...
W lutym 2014 r. Miasto Słupsk rozpoczęło realizację projektu pn. „e-Urząd – dodaj do ulubionych!”. Projekt ten został wybrany do dofinansowania w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji konkursu zamkniętego nr 2/POKL/5.2.1/2013 „Wsparcie JST w zakresie wdrożenia standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych oraz elektronizacji wymiany korespondencji za pomocą ePUAP”. Dofinansowaniem zostały objęte projekty przewidujące wsparcie JST w zakresie wdrożenia standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych oraz elektronizacji wymiany korespondencji za pomocą ePUAP.
Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej V. Dobre rządzenie, Działanie 5.2. Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, Poddziałanie 5.2.1. Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zgodnie z wymogami konkursu Miasto Słupsk przystąpiło do projektu w partnerstwie z Gminą Radziłów - Liderem projektu oraz Gminą Prostki, Gminą Strzelce Opolskie, Powiatem Grodziskim i Firmą F5 Konsulting Sp. z o.o. z Poznania.
Całkowity koszt projektu wynosi 2.652153,00 PLN natomiast koszt części projektu obejmującej Miasto Słupsk stanowi kwotę 729109,34 PLN.
Źródłem finansowania 15% wkładu własnego Miasta Słupska jest część wynagrodzenia 300 pracowników UM w Słupsku wynikająca z udziału w szkoleniach z zakresu zmodernizowanego systemu MDOK i ePUAP oraz udostępnienie sali i sprzętu na potrzeby szkoleń.
Głównym celem projektu jest upowszechnienie i poprawa jakości elektronicznych usług publicznych świadczonych przez JST oraz usprawnienie działania JST przez wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych i elektronizację wymiany korespondencji za pomocą ePUAP.
Projekt realizowany jest w terminie od 15 lutego 2014 r. do 15 sierpnia 2015 r.
W ramach projektu Miasto Słupsk realizuje następujące zadania:
-
Upowszechnianie elektronicznych usług publicznych świadczonych przez Urząd Miejski w Słupsku. Kampania promocyjna obejmuje:
-
Wykonanie materiałów promocyjnych (plakaty, ulotki, foldery, roll-upy).
-
Realizację spotkań informacyjnych dla mieszkańców na temat możliwości korzystania z e-usług JST i zakładania Profili Zaufanych.
-
Przygotowanie i obsługę stoisk informacyjnych na temat zakładania Profili Zaufanych i korzystania z e-usług przy okazji wydarzeń realizowanych na terenie JST, w których biorą udział mieszkańcy (dni otwarte urzędu, jarmarki, stoiska w centrach handlowych).
-
Publikację ogłoszeń i artykułów w telewizji, radio i prasie lokalnej.
-
Publikację ogłoszeń i instrukcji korzystania z e-usług na stronach www.
-
Zadanie, zgodnie z harmonogramem projektu, jest zrealizowane w ok. 50%. Pozostała część będzie realizowana w roku 2015.
-
Uruchomienie Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego ePUAP:
-
Opracowanie dokumentacji koniecznej do uruchomienia i funkcjonowania Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego, w tym aktualizacja Polityki Bezpieczeństwa.
-
Wykonanie oznaczeń Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego, wydzielenie pomieszczeń i stanowisk pracy dla potrzeb prowadzenia Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego.
-
Szkolenia z zakresu obsługi Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego.
-
Zakup sprzętu/mebli dla potrzeb uruchomienia Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego.
-
Uruchomienie i realizacja zadań Punktu Potwierdzania Profilu Zaufanego.
-
Zadanie zostało zrealizowane w 100 %. Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego funkcjonuje od marca 2014 r. w 3 lokalizacjach - Plac Zwycięstwa 3 pok. 10 i 11 oraz przy ul. Niedziałkowskiego 6.
-
Modernizacja systemu elektronicznego zarządzania dokumentami:
-
Zakup nowego serwera dla systemu EZD.
-
Rozbudowa systemu MDOK o nowe funkcjonalności i zwiększenie jego pojemności.
-
Zadanie zostało zrealizowane. Sprzęt został zakupiony, funkcjonalności wdrożone.
-
Opracowanie i uruchomienie 150 nowych formularzy elektronicznych oraz kart usług na platformie ePUAP:
-
Zakup oprogramowania do tworzenia formularzy.
-
Szkolenie pracowników.
-
Wybór usług i utworzenie formularzy
-
Część zadania z ppkt a i b zostały zrealizowane w roku 2014 natomiast zadanie z ppkt c będzie realizowane w roku 2015. Powodem przesunięcia czasowego zadania były utrudnienia związane z wyłonieniem wykonawcy zadań zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych.
-
Szkolenia dla pracowników urzędu z zakresu stosowania nowoczesnych rozwiązań IT w procesie świadczenia elektronicznych usług publicznych:
-
Szkolenie z obsługi platformy ePUAP.
-
Szkolenia z obsługi nowoczesnych systemów informatycznych.
-
Przeszkolenie 300 pracowników urzędu z zakresu obsługi dokumentów w systemie elektronicznego zarządzania dokumentacją.
-
Zadanie w większości zostało zrealizowane. Przeszkolono m.in. 300 pracowników Urzędu z zakresu obsługi dokumentów elektronicznych, przeprowadzono również większość szkoleń specjalistycznych dla pracowników Wydziału Informatycznego. Na rok 2015 przeniesiono szkolenia z obsługi systemów serwerowych oraz infrastruktury sieciowej. Powodem przesunięcia czasowego zadania było głównie opóźnienie w podpisaniu umowy o dofinansowanie i spiętrzenie innych zadań informatycznych w końcówce roku.
W ramach realizacji przedmiotowego projektu założono osiągnięcie następujących efektów:
-
Podniesienie świadomości obywateli i promocja wzrostu wykorzystania elektronicznych usług publicznych.
-
Podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników samorządowych w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań IT w procesie świadczenia elektronicznych usług publicznych.
-
Wzrost wymiany korespondencji elektronicznej wysyłanej przez JST za pomocą ePUAP.
-
Wzrost liczby elektronicznych usług publicznych świadczonych przez JST za pomocą platformy ePUAP.
-
Usprawnienie działania JST w zakresie świadczenia elektronicznych usług publicznych przez wdrożenie oraz modernizację rozwiązań informatycznych.
- Podmiot publikujący:
- Inspektor Ochrony Danych Osobowych
- Informację wytworzył:
- Siedlikowski Jarosław
- Data wytworzenia:
- 28 września 2015
- Informację opublikował:
- Anna Roszak
- Data publikacji:
- 28 września 2015