Bezpieczne usuwanie azbestu
Szczegółowe wymagania oraz zasady użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest regulują:
-
rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31);
-
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2004, Nr 71, poz. 649 oraz z 2010 r. Nr 162, poz. 1089);
-
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 października 2005 roku w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (Dz. U. z 2005, Nr 216, poz. 1824).
Z uwagi na fakt, iż Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Słupska został sporządzony przy głównym założeniu uzyskania na ten cel zewnętrznej pomocy finansowej, powyższe opcje mogą zostać całościowo lub w sposób częściowy finansowane ze środków zewnętrznych. Pomoc obejmować może dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia w formie dotacji przede wszystkim ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zgodnie z zasadami przyznawania dofinansowania.
Możliwe opcje realizacji i dofinansowania:
Opcja 1
Urząd Miejski w Słupsku w drodze przetargu wyłoni firmę specjalistyczną, posiadającą wymagane prawem decyzje w zakresie usuwania, transportu odpadów azbestu, która będzie wykonywać kompleksowo usługi dla mieszkańców. Za wykonaną usługę (cena ustalona w drodze przetargu) Urząd Miejski pokryje całość lub część kosztów usługi (np. koszt demontażu, transportu i utylizacji azbestu).
Opcja 2
Właściciel obiektu budowlanego na terenie, którego znajdują się wyroby zawierające azbest, sam wybierze firmę posiadającą wymagane prawem decyzje w zakresie usuwania, transportu odpadów azbestu, która po wykonaniu usługi demontażu, transportu i przekazaniu odpadów azbestowych na składowisko wystawi odpowiednią dokumentację za jej wykonanie.
Dofinansowanie przez Urząd Miejski w Słupsku części kosztów poniesionych przez właściciela, związanych z usunięciem wyrobów zawierających azbest, dokonany zostanie na podstawie wniosku oraz przedłożonej do niego faktury i karty przekazania odpadów za wykonaną usługę, które podlegać będą formalnemu sprawdzeniu.
W zależności od dostępności środków finansowych Rada Miejska w Słupsku może przeznaczać corocznie w budżecie miejskim stosowne kwoty na dofinansowanie całości lub części kosztów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.
Pozyskiwanie funduszy ze źródeł zewnętrznych na realizację Programu
Przede wszystkim z wykorzystaniem polskich źródeł finansowania. Wśród źródeł finansowania przedsięwzięć w zakresie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, największe znaczenie będą miały środki pochodzące z krajowych funduszy celowych.
- Podmiot publikujący:
- Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
- Informację wytworzył:
- Barbara Majkowska
- Data wytworzenia:
- 5 listopada 2015
- Informację opublikował:
- Barbara Majkowska
- Data publikacji:
- 27 września 2016