Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (Congress of Local and Regional Authorities) jest organem doradczym Komitetu Ministrów, reprezentującym władze lokalne i regionalne państw Rady Europy.
Historia
Od 1994 r. jest organem stałym zbierającym się dwa razy do roku na sesjach w Strasburgu. Poprzednikiem Kongresu była istniejąca od 1987 r. Stała Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych.
Struktura
Kongres składa się z dwóch izb: Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Pracom przewodzi wybierany co dwa lata Przewodniczący. Wybierają go na przemian obie izby. Obecnie Przewodniczącym Kongresu jest Keith Whitmore z Wielkiej Brytanii. W ramach Kongresu działają także stałe komisje oraz grupy robocze.
Skład
Obecnie Kongres liczy 636 członków - 318 przedstawicieli państw członkowskich oraz ich 318 zastępców. Liczba mandatów dla każdego państwa członkowskiego Rady Europy jest taka sama jak w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Na Polskę przypada 12 miejsc (i 12 miejsc dla zastępców członków). Reprezentanci danego państwa muszą posiadać mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych.
Zadania
Główną rolą Kongresu jest promocja demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmacnianie znaczenia samorządu terytorialnego. Szczególną uwagę przykłada do realizacji zasad zapisanych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego.
Kongres zachęca także do decentralizacji i regionalizacji oraz współpracy transgranicznej między regionami i miastami państw członkowskich. Kongres zapewnia udział władz lokalnych i regionalnych w pracach Rady Europy.
Najważniejszym zadaniem Kongresu jest ocena sytuacji demokracji lokalnej w państwach członkowskich. Przeprowadza w tym celu regularne wizyty monitorujące stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Prowadzi też konstruktywny dialog z rządami członkowskimi i zachęca je do szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces decyzyjny. Kongres ocenia również przestrzeganie zasady subsydiarności.
Kongres pełni rolę obserwatora podczas wyborów lokalnych i regionalnych w państwach członkowskich RE. W maju 2005 r. Kongres podjął współpracę z działającym w Unii Europejskiej i mającym zbieżne cele Komitetem Regionów. Pozwoliło to na tworzenie wspólnych misji obserwacyjnych.
- Podmiot publikujący:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Informację wytworzył:
- Katarzyna Zabawa
- Data wytworzenia:
- 10 września 2015
- Informację opublikował:
- Rafał Kuligowski
- Data publikacji:
- 24 września 2015