Porozumienie Burmistrzów
burmistrzami. Mając bowiem na uwadze, że 80% zużycia energii i emisji CO2 związane jest z działalnością obszarów miejskich, władze lokalne odgrywają istotną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.
Porozumienie między burmistrzami ze względu na wyjątkową cechę, jaką jest mobilizowanie działaczy lokalnych i regionalnych wokół realizacji celów Unii Europejskiej, jest ruchem jedynym w swoim rodzaju, a przez instytucje Unii Europejskiej jest podawane jako przykład wyjątkowego modelu rządzenia wielopoziomowego.
W celu przełożenia politycznego zobowiązania na konkretne środki i projekty sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów zobowiązują się do przygotowania stanowiącej punkt odniesienia inwentaryzacji emisji oraz dostarczenia – w ciągu roku od przystąpienia – planu działań na rzecz zrównoważonej energii. Plan ten obejmować ma kluczowe działania, jakie zamierzają oni podjąć.
Efekt działań sygnatariuszy to nie tylko oszczędność energii, ale również: stworzenie stabilnych i niepodlegających delokalizacji miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, zdrowsze środowisko i lepsza jakość życia, oraz wzmożona konkurencyjność gospodarcza i większa niezależność energetyczna. Działania mają stanowić przykład, za którym będą podążać inni, inspirując się przede wszystkim „Wzorcami doskonałości” – bazą danych z najlepszymi praktykami przedstawianymi przez sygnatariuszy. Kolejnym unikatowym źródłem inspiracji jest katalog planów działań na rzecz zrównoważonej energii, przedstawiający w pigułce ambitne cele obrane przez sygnatariuszy oraz kluczowe środki zastosowane do ich realizacji.
- Podmiot publikujący:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Informację wytworzył:
- Rafał Kuligowski
- Data wytworzenia:
- 10 września 2015
- Informację opublikował:
- Rafał Kuligowski
- Data publikacji:
- 24 września 2015